Zakup skanera kodów – na co zwrócić uwagę?

Zakup skanera kodów kreskowych

Współczesne stanowiska kasjerskie często nie mogą się obejść bez praktycznych rozwiązań technologicznych, które usprawniają obsługiwanie klientów. W związku z tym, jakiś czas temu przygotowaliśmy oddzielny wpis na temat wag elektronicznych. Natomiast dziś przyszła pora na omówienie najważniejszych cech czytników kodów kreskowych. Czyli w skrócie – jakie parametry i funkcje mają znaczenie przy wyborze skanera?

Parametry modułu skanującego

Moduł skanujący to z pewnością jeden z kluczowych elementów każdego czytnika kodów kreskowych. Wspomniane ogniwo decyduje bowiem o funkcjonalność konkretnego urządzenia. W największej mierze dotyczy to zakresu obsługiwanych kodów kreskowych. Innymi słowy, jeśli skaner pozwala na pozyskiwanie danych z różnych źródeł (1D, 2D), sprawdzi się przy wykonywaniu wielu rozmaitych obowiązków w firmie. Oczywiście nie w każdym przypadku jest to niezbędne. W części przedsiębiorstw sprawdzą się nawet najprostsze czytniki, czyli takie, które obsłużą jedynie kody jednowymiarowe. Co więcej, istotnym parametrem modułu skanującego jest odległość odczytu. Może ona wynosić od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów.

Współpraca z innymi urządzeniami

Trudno chyba wyobrazić sobie sytuację, w której czytnik kodów funkcjonowałby w firmie całkowicie samodzielnie. Jeżeli urządzenie tego typu trafi na stanowisko kasjerskie, zazwyczaj będzie współpracowało z kasą fiskalną lub komputerem (stacjonarnym, laptopem, terminalem POS lub nawet tabletem). A jak powszechnie wiadomo, to płynnej wymiany danych niezbędne są odpowiednie interfejsy komunikacyjne.

W przypadku współczesnych skanerów kodów kreskowych mamy do czynienia z kilkoma rozwiązaniami technologicznymi. Po pierwsze, niektóre modele oferują wybór konkretnego portu komunikacyjnego, np. RS-232, USB lub PS/2. Po drugie, część skanerów zapewnia korzystanie z tzw. multi-interfejsu. W urządzeniach tego typu możliwe jest więc dostosowanie złącza do bieżącej sytuacji. Po trzecie, najbardziej zaawansowane czytniki umożliwiają współpracę bezprzewodową, np. przy użyciu standardu Bluetooth.

Jakość wykonania czytnika kodów

Nie wszyscy przedsiębiorcy zwracają uwagę na to zagadnienie. A w praktyce często okazuje się, że jest to bardzo ważna cecha skanera kodów kreskowych. Jakość wykonania, bo o niej oczywiście mowa, przekłada się bowiem na wytrzymałość konkretnego modelu. A w rezultacie – im solidniejsza konstrukcja czytnika, tym lepiej zniesie on trudy intensywnej i długotrwałej eksploatacji. Co więcej, w specyfikacjach technicznych wielu skanerów można znaleźć 2 istotnej informacje. Pierwsza dotyczy odporności na upadki, która może wynosić nawet 2 metry. Natomiast druga jest związana ze szczelnością czytnika i wyraża się ją za pomocą normy IP.

1 Comment

  1. a_tak_przy_okazji

    na co zwrócić uwagę? na jego cenę, hahaha 😛 dziś potrafią to być nie lada cacka, nowoczesne technologie za odpowiednią kwotę 😀

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Odpowiedz poprawnie *