Co dalej z obowiązkiem stosowania kas fiskalnych online?

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online

Kasy fiskalne online to urządzenia o rozbudowanej funkcjonalności – zwłaszcza w porównaniu z modelami starego typu (z kopią papierową lub elektroniczną). Zapewniają one m.in. przesyłanie ważnych informacji do Centralnego Repozytorium Kas oraz wybór sposobu takiej komunikacji. Warto również pamiętać, że część podatników może już wyłącznie korzystać z omawianych technologii sprzedaży. Kogo konkretnie dotyczy obowiązek stosowania kas fiskalnych online? Czy w przyszłości kolejne grupy podatników również zaczną używać takich urządzeń?

Kasy fiskalne online – kto już teraz musi z nich korzystać?

Konieczność stosowania kas fiskalnych online dotyczy bardzo zróżnicowanych działalności gospodarczych. Obecnie z takich urządzeń rejestrujących muszą korzystać m.in. lokale gastronomiczne, gabinety lekarskie i stomatologiczne, warsztaty samochodowe, firmy budowlane, hotele oraz kancelarie prawne. Warto również przypomnieć, że obowiązek stosowania kas fiskalnych online był wprowadzany w Polsce stopniowo. Ustawodawca podzielił ten proces na 3 etapy, wraz z różnymi terminami granicznymi.

W pierwszej kolejności urządzenia nowego typu musieli zacząć wykorzystywać właściciele warsztatów samochodowych, punktów wulkanizacji i stacji benzynowych (najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku). Później takim samym obowiązkiem objęto lokale gastronomiczne, firmy sprzedające środki opałowe (np. węgiel) oraz różnego rodzaju hotele, zajazdy i motele (najpóźniej od 1 stycznia 2021 roku). Natomiast w ostatnim etapie kasy fiskalne online zainstalowali właściciele salonów kosmetycznych i fryzjerskich, firm budowlanych, placówek oferujących usługi poprawy kondycji fizycznej, kancelarii prawnych i gabinetów lekarskich (najpóźniej od 1 lipca 2021 roku).

Od 2023 roku urządzenia offline (starego typu) znikną z rynku

Funkcjonujące w Polsce przepisy przewidują, że kasy fiskalne offline (starego typu, z kopią elektroniczną) będzie można wdrażać wyłącznie do 31 grudnia 2022 roku. Później takie urządzenia całkowicie znikną z krajowego rynku technologii sprzedaży. Nie oznacza to jednak, że od początku 2023 roku ich stosowanie będzie niezgodne z prawem. Jeżeli podatnik nie zostanie zobligowany do wdrożenia kasy online, urządzenie offline będzie mógł legalnie wykorzystywać do momentu zapełnienia jego pamięci fiskalnej. Dopiero wtedy, czyli po wspomnianym „zużyciu” starego modelu, konieczne okaże się zainstalowanie technologii sprzedaży, która zapewni m.in. współpracę z Centralnym Repozytorium Kas.

Innymi słowy, prędzej czy później wszyscy podatnicy zaczną korzystać z omawianych urządzeń rejestrujących. Chyba że do tego czasu ustawodawca zmieni obowiązujące w Polsce przepisy lub do głosu dojdą w końcu wirtualne kasy fiskalne (mające postać oprogramowania). Nie można również wykluczyć, że w przyszłości koniecznością wcześniejszego wdrożenia urządzeń online zostaną objęte kolejne branże. Pozwoliłoby to bowiem na ujednolicenie systemu fiskalizacji, który obecnie funkcjonuje w naszym kraju.

1 Comment

  1. czero

    to było przecież do przewidzenia. dlatego najfajniej mają Ci, którzy dopiero teraz muszą kupić pierwsze urządzenie i nie mają wątpliwości typu: czy warto już kupić kasę online. a myślę że tak prędko znów nie wymyślą jakiegoś nowego systemu 😉

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *