Wybór drukarki etykiet dla firmy – jakie parametry i funkcje sprawdzić?

Wybór drukarki etykiet dla firmy

Wdrożenie drukarki etykiet w firmie może być podyktowane różnymi potrzebami. Takie urządzenie sprawdza się przecież zarówno w firmach logistycznych oraz zakładach produkcyjnych, jak i w placówkach handlowych, medycznych czy nawet w biurach. I podczas gdy w jednych działalnościach konieczne będzie wdrożenie większej drukarki przemysłowej lub półprzemysłowej, w innych wystarczający okaże się kompaktowy model z podstawowymi parametrami. Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze i wdrożeniu urządzenia?

Rodzaj takiej technologii dla firmy i wynikającego z tego konsekwencje

Na rynku są obecnie dostępne różnego rodzaju drukarki etykiet dla firm. Urządzenia tego typu można ogólnie podzielić na biurowe, półprzemysłowe oraz przemysłowe. Co więcej, oddzielną grupę stanowią mobilne rozwiązania technologiczne. I właśnie wybór odpowiedniego rodzaju drukarki etykiet to pierwsze zadanie, z którym zmierzy się przedsiębiorca poszukujący takiego urządzenia. Podjęcie decyzji niesie też za sobą pewne konsekwencje – wpływa zarówno na zastosowanie konkretnego modelu, jak i na jego parametry czy funkcje.

Przykładowo: do wydruku wysoko nakładowego przystosowane są w szczególności urządzenia przemysłowe i półprzemysłowe. Zazwyczaj posiadają one zdecydowanie najwyższe parametry techniczne. Biurowe drukarki etykiet nie są aż tak zaawansowane, ale ich atutem są np. mniejsze gabaryty. W rezultacie, urządzenie tego typu bez problemu zmieści się nawet na niewielkim stanowisku pracy. Z kolei modele mobilne gwarantują m.in. wygodne przenoszenie z miejsca na miejsce oraz zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak pył czy wilgoć.

Ważne cechy i funkcje mechanizmu drukującego

Ważną cechą każdej drukarki etykiet jest bez wątpienia sposób współpracy z resztą rozwiązania systemowego w firmie. Urządzenie tego typu zazwyczaj komunikuje się z komputerem (stacjonarnym, przenośnym, POS-em czy nawet tabletem), a transmisja danych, w zależności od wybranego modelu, może przebiegać przewodowo lub bezprzewodowo. Co więcej, przy poszukiwaniu odpowiedniej drukarki etykiet z pewnością należy pamiętać o zgodność z używanym systemem operacyjnym oraz oprogramowaniem dla firmy. Innymi słowy, trzeba wtedy myśleć „systemowo” – nie tylko o konkretnych modelach, ale także o ich łączności z różnymi urządzeniami oraz całą infrastrukturą informatyczną w przedsiębiorstwie.

Równie ważną kwestią są bez wątpienia cechy mechanizmu drukującego. Dotyczy to m.in. szybkości działania, rozdzielczości wydruku, rodzaju obsługiwanych materiałów eksploatacyjnych, sposobu montażu rolki czy nawet treści umieszczanych etykietach (kodów kresowych, grafik, sformatowanych tekstów). Ponadto, trzeba pamiętać o tym, że na rynku dostępne są drukarki termiczne lub termotransferowe. W ofertach dystrybutorów występują także modele zapewniające wystawianie etykiet w obydwu wspomnianych technologiach.

Drukarka etykiet z akcesoriami

Na to zagadnienie przedsiębiorcy często nie zwracają uwagi, a może mieć ono duże znaczenie w codziennej pracy. Mowa oczywiście o akcesoriach zewnętrznych do konkretnej drukarki etykiet. Urządzenia tego typu można zazwyczaj rozbudować o dodatkowe rozwiązania, m.in. dyspenser, nawijak, odklejak czy wbudowany obcinacz. Ponadto, niektóre modele oferują zastosowanie opcjonalnych interfejsów komunikacyjnych, np. modułu Bluetooth lub Wi-Fi. Wówczas drukarka etykiet zagwarantuje również bezprzewodową współpracę z innymi urządzeniami. Stworzy więc dodatkowe możliwości w zakresie wdrożenia i konfiguracji rozwiązania systemowego w firmie.

 

Szukasz odpowiedniego urządzenia dla swojej działalności? Skorzystaj ze wsparcia specjalistów –  sprawdź drukarki etykiet w sklepie internetowym PCKF.pl.

1 Comment

  1. emil

    zwiezly ale tresciwy i rzeczowy tekst na temat tego typu technologii sprzedazy czegos takiego szukalem. pozdrawiam

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Odpowiedz poprawnie *