Wagi dla firm – przegląd popularnych rozwiązań technologicznych

Jaka waga elektroniczna dla firmy - wybór urządzenia

Wagi elektroniczne nie są różnorodnymi urządzeniami i ich jedyną funkcjonalnością jest pomiar masy towarów? Nic bardziej mylnego! Po pierwsze, obecnie na rynku występuje wiele zupełnie różnych odmian takiej technologii. Po drugie, współcześnie wagi elektroniczne są często integrowane z innymi urządzeniami dla firm, np. z drukarkami etykiet oraz czytnikami kodów kreskowych. Zapraszamy więc na przegląd popularnych rozwiązań technologicznych z tego segmentu.

Jak wybrać odpowiednią wagę dla firmy?

Nie będzie w tym może niczego odkrywczego, ale warto jeszcze na wstępie podkreślić, że wagę elektroniczną, podobnie jak wiele innych urządzeń, należy zawsze dostosować do potrzeb konkretnej firmy. Nie dotyczy to jedynie parametrów i funkcji, ale także, a może nawet przede wszystkim, rodzaju takiego urządzenia. Tak naprawdę od tego powinniśmy zacząć poszukiwania modelu, który ma spełnić nasze oczekiwania.

Zaznaczamy też, że w dzisiejszym wpisie nie będziemy omawiali wszystkich rodzajów wag elektronicznych, jakie są dostępne na polskim rynku. Skupimy się na najpopularniejszych typach takich urządzeń, a w szczególności na modelach prostych, kalkulacyjnych, platformowych, etykietujących, do zabudowy, wago-skanerach i kaso-wagach.

Urządzenia łączące w sobie różne elementy systemowe

Omówienie rozwiązań oferowanych przez współczesne wagi elektroniczne chcielibyśmy zacząć od czegoś „mocnego”, czyli od urządzeń cechujących się największą wszechstronnością. W tym przypadku należy wspomnieć m.in. o modelach etykietujących, wago-skanerach oraz kaso-wagach. W każdym z takich urządzeń mamy bowiem do czynienia z połączeniem różnych elementów rozwiązania systemowego dla firmy. Przykładowo: waga etykietująca posiada przede wszystkim wbudowany mechanizm drukujący. Dzięki temu umożliwia nie tylko wykonywanie pomiarów masy, ale też wystawianie etykiet z informacjami o produktach. Z kolei wago-skaner, jak sama nazwa wskazuje, stanowi połączenie wagi elektronicznej i czytnika kodów kreskowych. W większości przypadków takie urządzenie jest też przystosowane do wbudowania w boksie kasjerskim, ladzie czy blacie. W rezultacie, zapewnia zarówno wszechstronność oraz rozbudowaną funkcjonalność, jak i oszczędność miejsca na stanowisku pracy.

A kaso-waga? Naszym zdaniem takie urządzenie zasługuje na znacznie większą uwagę, niż ma to miejsce obecnie. Mowa przecież o połączeniu kasy fiskalnej oraz wagi elektronicznej, a więc dwóch rozwiązań technologicznych, które są z powodzeniem wykorzystywane w wielu sklepach czy lokalach gastronomicznych. Atutem kaso-wagi jest też to, że nie trzeba decydować się na nią od razu. Można najpierw wdrożyć samą kasę fiskalną (w tym przypadku marki Posnet), która oferuje coś takiego, i dopiero po czasie, kiedy uznamy to za zasadne, rozbudować ją o szalkę ważącą.

Technologie służące głównie do ważenia towarów

W kontekście tego, co do tej pory napisaliśmy, może to zdziwić, ale na rynku są też nadal dostępne różnego rodzaju wagi elektroniczne, które służą głównie do… ważenia towarów 😉 Warto wspomnieć w szczególności o urządzeniach prostych, kalkulacyjnych oraz platformowych. Takie modele niezmiennie cieszą się zainteresowaniem przedsiębiorców, którym zależy przede wszystkim na wdrożeniu technologii ważącej.

Co wyróżnia modele proste? Wagi z tej kategorii oferują podstawową funkcjonalność – kontrolowanie masy. Zazwyczaj mają również niewielkie gabaryty oraz cechują się dziecinnie łatwą obsługą. Ponadto, niekiedy ich obudowy i szalki są w całości wykonane ze stali nierdzewnej, co zapewnia zwiększoną szczelność i odporność na uszkodzenia.

Kiedy zamiast wagi prostej powinniśmy rozważyć wdrożenie urządzenia kalkulacyjnego? Drugi ze wspomnianych rodzajów takiej technologii będzie odpowiednim wyborem, jeżeli oprócz zwykłego kontrolowania masy produktów zależy nam także na przeliczaniu wyników ważenia na kwoty do zapłaty. Waga kalkulacyjna to też często kilka dodatkowych udogodnień, np. możliwość zdefiniowania skrótów klawiszowych czy współpraca z kasą fiskalną lub komputerem (w modelach prostych nie jest to standardem).

A co z wagami platformowymi? Tutaj funkcjonalność urządzenia schodzi zazwyczaj na drugi plan. Taka waga elektroniczna musi przede wszystkim zapewniać dokładną obsługę ciężkich oraz dużych obiektów. W modelu platformowym będzie to możliwe za sprawą wysokich zakresów ważenia i obszernej, odpornej na przeciążenia platformy pomiarowej. Kluczowa jest także szczelność konstrukcji oraz wytrzymałość na uszkodzenia. A już zwłaszcza wtedy, gdy waga platformowa będzie pracowała w wymagających warunkach.

 

Jak widać, praktycznie każdy rodzaj wagi elektronicznej ma swoje cechy charakterystyczne. Takie wyróżniki można nawet uznać za plusy danej grupy urządzeń. A wszystko to z korzyścią dla przedsiębiorców. To właśnie oni są głównymi beneficjentami różnorodności na rynku technologii sprzedaży – również w zakresie wyboru wagi dla firmy.

1 Comment

  1. TelY

    dobry tekst, choć ja już wybrałem 😉 i w moim przypadku wystarczająca, ale naprawdę skuteczna, okazała się zwykła, mała szalka ważąca 🙂 no i oczywiście do tego model od posnet z funkcją kasowagi 😉

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *