Różne rodzaje wag elektronicznych

Znajomość rodzajów wag elektronicznych wydaje się niezbędna przy wyborze urządzenia tego typu. Zawsze warto oczywiście skorzystać z pomocy pracowników sklepu – internetowego czy stacjonarnego – w którym kupujemy jakąkolwiek technologię. Niemniej, znając podział współczesnych wag, z pewnością łatwiej wdrożymy w naszym przedsiębiorstwie urządzenie o najlepszych parametrach i funkcjach.

Urządzenia do mierzenia masy

To podstawowa grupa wag elektronicznych. Urządzenia tego typu służą przede wszystkim do mierzenia masy różnych produktów – lżejszych bądź cięższych. Zakresy pracy tych wag mogą być bowiem różne i wynosić nawet do 30 kg. Co ciekawe, niektóre modele pozwalają także na przeliczanie wyniku ważenia na cenę za kilogram (kalkulacyjne), zdefiniowanie bazy PLU czy też na korzystanie z programowalnych klawiszy. Warto podkreślić, że wagi z tej grupy posiadają często czytelne wyświetlacze.

Modele ważąco-etykietujące

Oprócz standardowej funkcji ważenia produktów o zróżnicowanej masie, urządzenia z tej kategorii posiadają także wydajne i wytrzymałe mechanizmy termiczne. Technologia ta służy im przede wszystkim do wystawiania etykiet. Można je więc wykorzystywać do wykonywania różnych obowiązków w firmie. Udogodnieniem dla użytkowników jest też zazwyczaj opcja ustawienia formatu wydruku oraz łatwa wymiana materiałów eksploatacyjnych. Dodatkowo, elektroniczne wagi etykietujące, podobnie jak modele kalkulacyjne, mogą oferować zaprogramowanie różnej liczby pozycji towarowych oraz używanie przycisków funkcyjnych.

Technologie multimedialne

W taki sposób określa się najnowocześniejsze wagi etykietujące, które poza wydajnymi mechanizmami drukującymi i precyzyjnymi szalkami ważącymi, oferują również korzystanie z obszernych ekranów dotykowych. W związku z tym, modele te wyróżniają się naprawdę intuicyjną obsługą i zapewniają wyjątkowo sprawne wykonywanie obowiązków. Wagi elektroniczne tego typu można często spotkać np. w supermarketach. Wdraża się je zarówno na stanowiskach samoobsługowych, jak i w miejscach pracy kasjerów.

Wagi platformowe

Urządzenia z tej grupy mają bardzo konkretne zastosowanie. Elektroniczne wagi platformowe można bowiem najczęściej spotkać w magazynach firmowych oraz hurtowniach. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, żeby wdrożyć taki model w innym miejscu. Niemniej, waga platformowa służy przede wszystkim do mierzenia masy naprawdę ciężkich obiektów. W zależności od funkcjonalności konkretnego urządzenia, zakres ważenia może tutaj wynosić nawet do 300 kg. Ponadto, wagi platformowe posiadają zazwyczaj obszerne szalki, które ułatwiają obsługę produktów o dużych gabarytach.

 

Jak widać, wagę elektroniczną można bez problemu dostosować do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Ponadto, w ramach każdej kategorii dostępnych jest wiele zróżnicowanych modeli. O wagi elektroniczne różnego typu warto także zapytać dostawcę rozwiązań technologicznych dla handlu i magazynu. Z pewnością uzyskamy wtedy wsparcie w wyborze odpowiedniego urządzenia.

1 Comment

  1. ozi

    ciekawe zestawienie 🙂 właśnie planuję zakup wagi elektronicznej i wpis ten trochę rozjaśnił kilka kwestii – chyba wybór musi paść jednak na wagę etykietującą 😉 pozdrawiam!

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Odpowiedz poprawnie *