Jaka kasa fiskalna do systemu sprzedaży?

Chociaż kasy fiskalne są urządzeniami samodzielnymi, często można je spotkać w systemach funkcjonujących w różnych firmach. Jest tak, gdyż modele produkowane obecnie posiadają interfejsy komunikacyjne, które umożliwiają płynną współpracę z innymi elementami rozwiązania technologicznego. Niemniej, standardy wymiany danych to nie jedyna istotna kwestia. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy wyborze kasy fiskalnej do systemu sprzedaży?

Wielkość bazy towarowej

Kasa fiskalna, bez względu na to czy będzie działała w systemie sprzedaży, czy też całkowicie samodzielnie, powinna umożliwiać zaprogramowanie wszystkich elementów asortymentu. Co za tym idzie, baza towarowa urządzenia, a konkretnie jej pojemność, odgrywa tutaj bardzo istotną rolę. A współczesne kasy rejestrujące pozwalają na obsługę różnych wielkości PLU. W przypadku jednego modelu będzie to kilka tysięcy pozycji, natomiast drugi zaoferuje zdefiniowanie nawet kilkudziesięciu tysięcy. Uwaga: szczególnie w drugiej sytuacji, tzn. wyjątkowo rozbudowanej bazy PLU, warto pomyśleć o skorzystaniu z oprogramowania do zarządzania sprzedażą. Z pewnością ułatwi to skonfigurowanie całego asortymentu w pamięci kasy.

Przechowywanie kopii paragonów

Podatnicy korzystający z kas fiskalnych mają obowiązek przechowywać wszystkie kopie wystawionych paragonów. Ta zasada jest prosta, więc dlaczego w ogóle o niej wspominamy? To proste – w dzisiejszych czasach można już używać urządzeń rejestrujących, które oferują archiwizowanie istotnych danych w formie elektronicznej. Tradycyjnym rozwiązaniem jest tutaj ciągle model z kopią papierową. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tradycja zobowiązuje… np. do składowania dokumentów w sterylnych warunkach. Natomiast w przypadku kasy z kopią elektroniczną nie ma takiego problemu. Urządzenie będzie samodzielnie zapisywało wszystkie dane na karcie pamięci (SD lub microSD).

Kasa do zarządzania biznesem

Kasy fiskalne posiadają dziś funkcje, na które czasami nie zwracamy uwagi. Elektroniczna kopia paragonów, NIP klienta na paragonie, klawisze funkcyjne – takie i podobne określenia pojawiają się w tekstach o urządzeniach rejestrujących. A kasy mogą też służyć do kompleksowe zarządzania biznesem. Spora grupa modeli umożliwia np. definiowanie uprawnień kasjerów, obsługiwanie rabatów czy opakowań zwrotnych oraz konfigurowanie wielu grup towarowych (w szczególności urządzenia systemowe).

1 Comment

  1. Ewa

    ja posiadam kasę neo xl ej i bardzo sobie ją chwalę – znakomicie usprawnia pracę w systemie sprzedaży. te wszystkie funkcje okazują się wygodne i przydatne tak naprawde dopiero wtedy, gdy orientujemy się jak czesto z nich korzystamy 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *