Najważniejsze cechy drukarki kart plastikowych

Zakup drukarki kart plastikowych

Drukarki kart plastikowych to z pewnością nie jest temat, którym przedsiębiorcy żyją w wolnych chwilach 😉 Wszyscy zaczynamy interesować się tak wyspecjalizowanymi urządzeniami elektronicznymi dopiero wtedy, gdy ich potrzebujemy. A jakie parametry i funkcje mają znaczenie w przypadku drukarek kart plastikowych? Istotne będą z pewnością wartości dotyczące mechanizmu drukującego czy obsługiwanych materiałów eksploatacyjnych. Poza tym, jeżeli drukarka ma współpracować z resztą systemu w firmie, musi posiadać odpowiednie interfejsy komunikacyjne.

Wydruk kart plastikowych – co ma znaczenie?

W przypadku każdej drukarki kart plastikowych kluczowa jest technologia wydruku. Producenci oczywiście często prześcigają się np. w parametrze dotyczącym szybkości pracy. Ma to jednak kluczowe znaczenie przy wysokonakładowym wydruku (setkach czy nawet tysiącach kart emitowanych dziennie). Znacznie bardziej uniwersalną kwestią jest rozdzielczość druku (im wyższa, tym lepiej) oraz obsługiwana technologia – wyłącznie monochromatyczna (czarno-biała) lub zarówno monochromatyczna, jak i kolorowa; jednostronna albo dwustronna. Innymi słowy, na koniec najważniejsza okazuje się jakość treści naniesionych na kartę plastikową. Nieco mniejsze znaczenie ma natomiast to, czy pojedynczy wydruk trwa 5 sekund, czy 10 (za wyjątkiem wysokich nakładów).

Materiały eksploatacyjne, w tym kodowanie kart

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Z pewnością na rodzaj i wymiary obsługiwanych materiałów eksploatacyjnych. Codzienną pracę zautomatyzuje również podajnik oraz odbiornik na karty plastikowe (nie trzeba wtedy za każdym razem wkładać pojedynczych kart do urządzenia). Ponadto, w niektórych przypadkach istotne może okazać się zachipowanie lub zakodowanie wydrukowanej karty plastikowej. Ważna uwaga: nie każde urządzenie dostępne obecnie na polskim rynku posiada taką funkcjonalność w standardzie. Często jest to dostępne dopiero w wariancie drukarki kart z rozszerzeniami.

Urządzenie do firmowego systemu – interfejsy komunikacyjne

Niektóre modele drukarek kart plastikowych mogą pracować w firmie całkowicie samodzielnie. W szczególności pozwalają na to urządzenia wyposażone w rozbudowane panele sterowania (z dużym ekranem, czasami nawet dotykowym). Znacznie częściej spotkamy się jednak z pracą drukarki kart plastikowych w firmowym systemie, czyli np. połączeniem z komputerem stacjonarnym. A wtedy kluczowe okazują się m.in. obsługiwane interfejsy komunikacyjne, np. USB, RS-232 czy Ethernet (złącze sieciowe). W bardziej zaawansowanych modelach występują również moduły bezprzewodowe (Bluetooth, Wi-Fi). Wówczas zyskujemy głównie na wygodzie, gdyż w obrębie stanowiska pracy znajduje się mniej kabli. Oprócz tego, zawsze warto zwrócić uwagę na to, z jakim oprogramowaniem może współpracować dana drukarka kart plastikowych. I do jakich komputerów (stacjonarnych, przenośnych?) da się ją bezproblemowo podłączyć.

1 Comment

  1. Witolden

    Fajnie było poczytać nieco więcej w przystępny sposób o tego typu technologii 🙂 plus trzeba przyznać, że urządzenie na grafice robi wrażenie, nie wiem czemu ale przypomina mi nieco ekspres to kawy hehe 😀

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *