Kto i dlaczego powinien pomyśleć o rezerwowej kasie fiskalnej?

Zakup rezerwowej kasy fiskalnej

Awaria urządzenia fiskalnego jest sytuacją, która może się przytrafić każdemu przedsiębiorcy. Nikomu oczywiście nie życzymy takich kłopotów, gdyż często wiążą się one z koniecznością przerwania pracy. Co więcej, naprawa jedynej kasy rejestrującej w firmie, w zależności od usterki, może trochę potrwać. Pytanie jednak, jak skutecznie zabezpieczyć działalność przed takimi problemami? Zgodnie z przepisami, można wtedy zastosować rezerwowe urządzenie fiskalne.

Przepisy w sprawie kasy zastępczej

W żadnych regulacjach nie znajdziemy wzmianki na temat tego, że prawo obliguje podatników do posiadania rezerwowych kas fiskalnych. W związku z tym, uspokajamy – krajowi przedsiębiorcy nie muszą koniecznie wdrażać w swoich firmach dodatkowych urządzeń rejestrujących. Równocześnie jednak, polskie przepisy (ustawa o podatku od towarów i usług) jednoznacznie definiują to, co należy zrobić w sytuacji, gdy kasa stosowana na co dzień nie pozwala na prowadzenie ewidencji, np. na skutek usterki technicznej. W takich okolicznościach podatnik może używać wyłącznie urządzenia rezerwowego, które zostało wcześniej prawidłowo zainstalowane w firmie. A jeżeli przedsiębiorca nie posiada takiej kasy? Musi zaprzestać prowadzenia sprzedaży na rzecz klientów indywidualnych.

Kiedy warto posiadać rezerwowe urządzenie fiskalne?

W dzisiejszych czasach wielu podatników zastanawia się nad tym, czy powinni zainstalować w swoich firmach rezerwowe urządzenia rejestrujące. Posiadanie takiej kasy warto uzależnić przede wszystkim od tego, jak duże natężenie ruchu występuje w danej działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca każdego dnia obsługuje wielu klientów i wystawia mnóstwo paragonów fiskalnych, obecność rezerwowego urządzenia okaże się przydatnym zabezpieczeniem biznesu. Podatnik nie będzie się musiał bowiem przejmować tym, że problemy z podstawową kasą uniemożliwią normalne rejestrowanie obrotu.

Pamiętaj o obowiązkach podatnika!

Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na korzystanie z rezerwowej kasy fiskalnej, musi pamiętać o tym, że stosowanie tego urządzenia wymaga dopilnowania szeregu obowiązków. Pisząc w skrócie, chodzi o wykonywanie czynności niezbędnych przy ewidencjonowaniu sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych. Zaś bardziej szczegółowo, w przypadku kasy rezerwowej również trzeba archiwizować kopię paragonów, przechowywać książkę serwisową, zlecać przeglądy techniczne oraz wykonywać raporty fiskalne (dobowe i miesięczne).

1 Comment

  1. Jakub

    Szczerze powiedziawszy, nigdy nie zakładałem zakupu rezerwowej kasy…to w końcu kolejny, raczej niemały wydatek…z drugiej strony, są różne wypadki losowe i zawsze warto zabezpieczyć się przed nimi. Rzecz z pewnością do przemyślenia 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Odpowiedz poprawnie *