Jakie są dzisiejsze urządzenia do przyjmowania e-płatności?

Różne rodzaje terminali płatniczych

Nikomu nie trzeba chyba wyjaśniać, czym jest terminal płatniczy. Urządzenia tego typu można już spotkać niemal na każdym kroku – zarówno w dużych placówkach handlowych lub usługowych, jak i w mniejszych działalnościach. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że określenie „terminal płatniczy” odnosi się do bardzo zróżnicowanych technologii sprzedaży. A taka wiedza z pewnością ułatwia wdrożenie odpowiedniego urządzenia w firmie.

Podstawowe rozróżnienie terminali płatniczych

Produkowane współcześnie terminale płatnicze mogą być przypisywane do różnych kategorii produktów. Podstawowy podział, z którym spotkamy się w wielu ofertach dostawców technologii tego typu, wiąże się jednak z trybem pracy urządzenia. A pisząc konkretnie – na rynku znajdziemy przewodowe oraz bezprzewodowe terminale płatnicze. W pierwszym przypadku urządzenie współpracuje z resztą systemu, np. komputerem lub kasą fiskalną, przy użyciu kabla transmisyjnego. Natomiast w drugim, komunikacja odbywa się przy zastosowaniu modułu do bezprzewodowej wymiany danych.

Na czym polega wdrożenie takiej technologii sprzedaży?

Jeżeli planujemy zacząć korzystać z terminala płatniczego, powinniśmy również zdawać sobie sprawę z tego, na czym konkretnie polega wdrożenie takiego urządzenia w firmie. W większości przypadków przedsiębiorcy wynajmują omawianą tu technologię sprzedaży od agenta rozliczeniowego. Przy podpisywaniu umowy decydują się na konkretny model i obsługiwany pakiet usług, jak również na miesięczny abonament i prowizję od poszczególnych transakcji. Innymi słowy, przedsiębiorca nie zyskuje wtedy terminala płatniczego na własność. Po wygaśnięciu lub zerwaniu umowy, urządzenie wraca do agenta rozliczeniowego.

Czy to jedyne rozwiązanie, z którym spotkamy się na rynku? Nie. Coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się terminale płatnicze typu mPOS. W ich przypadku kupujemy urządzenie na wyłączność oraz zyskujemy dostęp do aplikacji sprzedażowej na smartfony i tablety. Co więcej, nie mamy wówczas do czynienia z miesięcznym abonamentem za terminal i dostępne funkcjonalności. Opłaty wiążą się wtedy z prowizją za przyjmowane e-płatności.

Czym są kasoterminale?

Przy okazji omawiania różnych typów terminali płatniczych wypada też wspomnieć o nowym rodzaju urządzeń, jaki spotkamy na polskim rynku technologii sprzedaży. Mowa tutaj oczywiście o nowoczesnych kasoterminalach, które oferują bardzo rozbudowaną funkcjonalność. Ich wyróżnikiem jest bowiem połączenie możliwości różnych technologii: urządzenia fiskalnego (zazwyczaj drukarki), terminala do kart płatniczych (z panelem dotykowym) oraz aplikacji sprzedażowej (do zarządzania handlem i e-płatnościami).

1 Comment

  1. adamooo

    rozwiazania sa moze rozne, ale jedno wg mnie jest identyczne: koniecznosc stosowania tego typu technologii w dzisiejszych czasach. sam widze po sobie i moich klientach ze coraz mniej osob korzysta z fizycznej gotowki

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Odpowiedz poprawnie *