Co powinien oferować dobry kolektor danych?

Jaki kolektor danych kupić

Kolektory danych kojarzą się wielu osobom z urządzeniami, które są wykorzystywane przez kurierów. Faktycznie jest tak, że terminale mobilne stanowią ważne ogniwo rozwiązań systemowych dla firm logistycznych. Niemniej, to tylko jedno z wielu zastosowań takiej technologii auto id. Kolektory danych można też spotkać w hurtowniach, zakładach przemysłowych, sklepach czy firmowych magazynach. Często będą to jednak różne urządzenia z tej kategorii.

Podstawowe parametry i funkcje

Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że kolektory danych służą przede wszystkim do pozyskiwania… danych. Zazwyczaj polega to na odczytywaniu informacji z różnego rodzaju kodów kreskowych. Dlatego też kluczowym elementem każdego terminala mobilnego jest moduł skanujący. To właśnie jego parametry wpływają na to, jak urządzenie sprawdzi się podczas codziennego wykonywania obowiązków. W szczególności warto zwrócić uwagę na zakres pozyskiwanych informacji. Co więcej, w odróżnieniu np. od czytników kodów kreskowych, kolektory pozwalają nie tylko na odczytywanie danych, ale też na ich przetwarzanie oraz przesyłanie.

Ważne podzespoły i obsługa terminala mobilnego

Wydajność kolektora danych to również kluczowa kwestia. Pod tym względem rynek technologii auto id oferuje naprawdę dużą różnorodność. Począwszy od podstawowych rozwiązań, przez terminale mobilne ze średniej półki, po modele z bardzo zaawansowanymi podzespołami. Głównie chodzi tutaj o procesory, pamięć RAM oraz pamięć Flash. Co ciekawe, w niektórych kolektora danych można też zastosować karty pamięci (najczęściej microSD). Takie nośniki pozwalają na przechowywanie większej ilości informacji, niż w standardzie.

Osobną kwestią jest też oczywiście obsługa takiego urządzenia elektronicznego. Zazwyczaj będzie się ona odbywała albo za pomocą alfanumerycznej klawiatury, albo panelu dotykowego. Niekiedy wspomniane rozwiązania występują zresztą równocześnie w konkretnym modelu, oferując użytkownikowi wybór.

Przesyłanie danych pozyskanych z kodów kreskowych

Kolektory byłyby tak naprawdę bezużyteczne, gdyby nie opcja transmisji danych, które zostały wcześniej pozyskane np. z kodów kreskowych. Taka komunikacja z resztą systemu, m.in. firmowym komputerem i zainstalowanym na nim oprogramowaniem, może się odbywać w różnych standardach. Wiele urządzeń z tej kategorii posiada nadal popularne złącza, głównie USB. Niemniej, coraz więcej modeli umożliwia bezprzewodową transmisję informacji – za pomocą wbudowanych modułów Bluetooth czy Wi-Fi. I z pewnością wpływa to zarówno na wygodę, jak i szybkość pracy użytkownika.

1 Comment

  1. eltor

    a ja moge sie pochwqalic ze korzystam wlasnie z tego kolektora ktory jest na grafice glownej 😀 i jesli ktos bylby zainteresowany opinia to tak – smialo moge polecic 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *