Zmiany w przepisach w 2018 roku. Co wtedy czeka podatników?

Zmiany w przepisach fiskalnych w 2018 roku

Już w kwietniu tego roku zachęcaliśmy krajowych podatników, którzy będą musieli wdrażać w swoich firmach kasy rejestrujące, do rozważenia instalacji urządzeń z gwarancją „Online Ready”. Pojawienie się modeli tego typu było spowodowane planowanymi zmianami w przepisach fiskalnych. Dziś natomiast chcielibyśmy wyjaśnić, o jakie regulacje prawne konkretnie chodzi i jakie będą konsekwencje ich wprowadzenia…

Nowy system, nowe regulacje prawne

W 2018 roku w Polsce wejdą w życie przepisy fiskalne, które umożliwią stopniowe wprowadzenie systemu kas rejestrujących online. W pierwszej kolejności będzie to Rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju. Zacznie ono obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku i ustali nowe wymogi techniczne, którym muszą odpowiadać wszystkie urządzenia rejestrujące. Wspomniane Rozporządzenie zdefiniuje m.in. to, w jaki sposób mają działać kasy fiskalne online. Ponadto, pojawią się w nim regulacje dotyczące urządzeń starego typu, np. tych z tradycyjną (papierową) kopią paragonów.

Istotne okażą się też modyfikacje w ustawie o podatku od towarów i usług, do których ma dojść w 2018 roku. Będą one dotyczyły np. wcześniejszej wymiany obecnych urządzeń rejestrujących – w konkretnych branżach i odgórnie ustalonych terminach. Co więcej, w ustawie VAT pojawią się zapisy w sprawie ulgi za zakup kasę online. Warto podkreślić, że z refundacji skorzystają zarówno przedsiębiorcy, dla których urządzenia fiskalne nowego typu będą pierwszymi w firmie, jak i podatnicy zobligowani do wcześniejszego zastąpienia dotychczasowych technologii sprzedaży. A sama zwrot części wydatku wyniesie nawet do 1 000 zł.

Urządzenia zgodne z wymogami Online

W jak dużym stopniu unowocześnione zostaną kasy fiskalne nowego typu? Ich użytkownicy będą mogli zaoferować klientom nie tylko wydanie paragonu w formie elektronicznej, ale też sfinalizowanie transakcji przy użyciu terminala płatniczego. Dodatkowo, każe urządzenie online zacznie stale współpracować z Centralnym Repozytorium Kas, czyli systemem teleinformatycznym, nadzorowanym przez Ministerstwo Finansów. Zmiany w przepisach w 2018 pozwolą też producentom technologii sprzedaży na tworzenie nowych wersji programów pracy konkretnych urządzeń online. W związku z tym, omawiane modele będzie można aktualizować także po wdrożeniu w firmie. I niewykluczone, że dzięki temu przedsiębiorcy zyskają dostęp do kolejnych, praktycznych rozwiązań technologicznych.

2 Comments

  1. Grzesiek

    boże znowu jakieś zmiany. ile jeszcze?

    Reply
  2. fiskalpro

    Te zmiany mogą akurat okazać się korzystne. Trzeba tylko poczekać aż wszystko się ustabilizuje.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *