Czy już wiesz, jaki komputer POS sprawdzi się w Twojej firmie?

Różne rodzaje komputerów POS

Wdrażanie różnych urządzeń elektronicznych w firmie to zawsze duża odpowiedzialność. Technologie wykorzystywane w handlu czy usługach powinny bowiem oferować wsparcie w codziennym wykonywaniu obowiązków. A jak to wygląda w przypadku wyboru właściwego terminala komputerowego typu POS? I przede wszystkim – które parametry takiego urządzenia należy wtedy w szczególności sprawdzić?

Wydajność i zastosowanie terminala komputerowego

Komputery typu POS znajdują zastosowanie w małych, średnich i większych firmach, które reprezentują różne branże. Duże znaczenie ma na pewno wydajność poszczególnych terminali komputerowych. Często od tego zależy, czy konkretny model spełni oczekiwania przedsiębiorstwa. A w jaki sposób można sprawdzić tę wydajność? Najwięcej informacji na ten temat uzyskamy w specyfikacji technicznej urządzenia, a konkretnie – w danych dotyczących podzespołów, czyli procesora, dysku twardego oraz pamięci RAM. Ponadto, zawsze warto sprawdzić, jakiego rodzaju ekran zastosowano w konkretnym komputerze POS. Wykorzystywane współcześnie technologie dotykowe oferują np. funkcję multi-touch, odporność na zużycie czy reakcję na dotyk rozmaitymi przedmiotami.

Interfejsy służące do wymiany danych

W wielu przedsiębiorstwach terminale typu POS są wdrażane po to, aby tworzyć kompleksowe rozwiązania systemowe. Wtedy omawiany tu rodzaj komputera współpracuje z pozostałymi urządzeniami elektronicznymi w firmie, np. drukarką fiskalną, czytnikiem kodów kreskowych, wagą elektroniczną, terminalem płatniczym czy drukarką zamówień. Natomiast do takiego połączenia niezbędne są zróżnicowane interfejsy komunikacyjne. Jakiego rodzaju porty mogą obsługiwać dzisiejsze komputery POS? Wiele modeli posiada nie tylko kilka wejść typu RS-232 oraz USB (2.0 i 3.0), ale także złącze Ethernet, PS/2 czy VGA. Ponadto, najbardziej zaawansowane terminale komputerowe będą obsługiwały bezprzewodową wymianę danych.

Urządzenia stacjonarne i przenośne

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że nie w każdej działalności gospodarczej najlepszym wyborem będzie stacjonarny komputer typu POS. Na polskim rynku są np. dostępne zaawansowane techniczne tablety kasjerskie, czyli mobilne technologie sprzedaży. Co ciekawe, z takich urządzeń można często korzystać zarówno poruszając się po siedzibie placówki handlowej czy usługowej, jak i w stałym miejscu obsługi klientów. Jednakże, trzeba liczyć się z tym, że tablety kasjerskie będą miały pewne ograniczenia. W porównaniu ze stacjonarnymi komputerami POS, w takich urządzeniach znajduje się zazwyczaj mniej interfejsów komunikacyjnych.

1 Comment

  1. Wiktor

    Odpowiadając na pytanie z tytułu: jeszcze nie, ale ten tekst już co nieco rozjaśnił 😉

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *